Nákupní košík   (0 Kč)

Blog : Lněná kolekce Ljus


Lněná kolekce Ljus

Lněná kolekce LjusPro všechny naše lněné výrobky byly použity tkaniny, které byly utkány v České republice v oblasti Jeseníků, v textilním závodě, kde se len zpracovává již od roku 1818. Ušity byly s velkým podílem ruční práce.

Pěstování a zpracování lnu má v České republice velmi dlouhou tradici. Len byl významnou zemědělskou plodinou zejména v bramborářských a podhorských oblastech.

Lněné textilní vlákno se získává ze stonku lnu setého. V surovém lnu tvoří jednotlivá 20 – 50 mm dlouhá vlákna svazek o délce 50 – 90 cm.
K výrobě příze se vlákna lnu musí ojednotit přípravnou procedurou (trhání – rosení nebo máčení – odsemeňování a lámání stonků – potěrání (tření) –vochlování). K výrobě lněné příze se pak dá použít jen asi 10 % vláken, zbytek je koudel (k výrobě hrubších přízí), pazdeří a odpady.

Lněné příze jsou o 20-30 % pevnější než příze z bavlny a za mokra se jejich pevnost zvyšuje o dalších 30 %. Typická je nestejnoměrnost („lněný“ vzhled ve tkanině), tvrdý omak a malá tažnost (2-5 %).

Lněná kolekce Ljus

Len jako materiál má mnoho užitečných vlastností. Při výrobě tkanin není potřeba chemických prostředků. Jeho vlákno je velice silné a nejvíce za mokra. Obsahuje oleje, které přispívají k dobrým vlastnostem vlákna a prospívají i tělu. Len je antibakteriální a vhodný pro alergiky (odolný vůči prachu, plísním i pylům - nemusí se tak často prát). Skladovat je vhodné tak, aby materiál mohl dýchat. Dostatek vzduchu prodlužuje jeho životnost.

Lněná látka půsoví na omak chladivě a je jemně hladká.. Látka je velmi pevná, patří k nejpevnějším látkám používaným v textilním průmyslu a mimořádně dlouho si zachovává své klíčové vlastnosti – dlouhověkost.

Všechny lněné výrobky, které si od nás koupíte vás budou provázet a zdobit váš domov dlouhou dobu.

Lněná kolekce Ljus


Budete potřebovat:

Ljus.cz
O nás
Kontakt
Pro naše zákazníky
Obchodní podmínky
Způsob dopravy zásilky

Pro naśe partnery
Redakce/Press
Facebook LJUS.CZ

(c). 2022 Ljus.cz - všechna práva vyhrazena